HTML5 Örnek Kodları

HTML5 Nedir?

HTML5, HTML için en son standartıdır.

HTML, HTML 4.01, önceki sürümü, 1999 yılında oluştu ve internet siteleri o zamandan bu zamana bir hayli değişti. HTML5 HTML 4, XHTML hem değiştirmek için tasarlanmış, ve HTML DOM Seviye 2 edildi. Özellikle ek eklentileri için gerek kalmadan zengin içerik sunmak için tasarlanmıştır. HTML5 animasyon grafik, film, müzik, ve aynı zamanda karmaşık web uygulamaları oluşturmak için kullanılabilecek her şeyi kapsar hale geldi.

HTML5; PC veya Tablet, Smartphone, veya Smart TV uyumlu olarak geliştirildi.

HTML5, tarayıcı eklentileri gibi ek yazılımlar gerektirmeden çevrimiçi yapmak istediğiniz hemen hemen her şeyi sunmak için tasarlanmıştır. Animasyondan uygulamalara, müzikten filme kadar her şeyi yapar ve tarayıcınızda çalışan inanılmaz derecede karmaşık uygulamalar oluşturmak için de kullanılabilir.

Fazlası var. HTML5 tescilli değildir, kullanmak için telif ücreti ödemenize gerek yoktur. Aynı zamanda çapraz platformdur, yani bir tablet mi, akıllı telefon mu, netbook, notebook mu, ultrabook mu yoksa Smart TV mi kullandığınız farketmez. Yani, tarayıcınız HTML5’i destekliyorsa sorunsuz çalışmalıdır.

HTML5’in öncülüne (HTML4) göre ana erdemleri, Flash veya başka bir medya oynatıcı kullanmadan multimedya içeriği ekleyebilmenizdir. HTML5 sayesinde, kullanıcılar web sitelerine İnternete bağlanmadan erişebilirler. Buna, Google Dokümanlar tarafından popüler hale getirilmiş belgelerin çevrimiçi düzenlemesinin yanı sıra sürükle ve bırak işlevi de eklendi

HTML5 Örnek Kodu / Boş Sayfa

<!DOCTYPE html>
<html>
<head>
<meta charset=”UTF-8″>
<title> NETNET Ajans Web Tasarım Ankara </title>
</head>

<body>
NETNET Ajans Web Tasarım Ankara Yenilikçi Firma
</body>

</html>

<!– … –>Yorum Tanımlar
<!DOCTYPE>Döküman Tanımı
<a>Link Tanımı
<thead>Tablodaki Grupları Başlığı Tanımlar
<td>Tablodaki Hücreleri Tanımlar